"My máme podnikání v rodině," prsilo se okolí

23.08.2022

Tyhle věty jsem zbožňovala: "My máme podnikání v rodině," "Jo, máma s tátou podnikaj...," "Když budu chtít, můžu podnikat." Jasně... Podobný silácký řeči jsem poslouchala často, když jsem se někde o svých snech - dělat něco svého - zmínila. Tehdy mi bylo cca dvacet pět a o podnikání jsem z osobní roviny nevěděla nic.

V naší nejbližší rodině nikdo nepodniká a ani to nevypadá, že by na to byly nějaký automaticky daný buňky. Bavily mě tyhle děti podnikatelů, které se vždycky tvářily, že to vlastně už teď maj v kapse. Že v zaměstnání pouze blahosklonně tráví svůj čas a když budou chtít, hned zítra ty jejich zlatý ruce začnou něco plodit...

Cítila jsem se vedle takových lidí zahanbeně. Záviděla jsem jim přirozenou sebedůvěru, nebo co to bylo, a nevěděla, jak si svoje touhy obhájit.

A tak jsem sepsala sedmero hovadin, které vám jsou v podnikatelských začátcích naprosto k ničemu a které člověk dělá, protože je prostě zbytečně moc ohleduplný...

Co je úplně zbytečný, když s něčím začínáte

  1. Poslouchat lidi, kteří nikdy s ničím nezačali. Vypadá to samozřejmě, co? :D
  2. Ptát se na rady těch, kteří nemají stejnou situaci za sebou. Stejně se nic použitelného nedozvíte, akorát vás takové "rady" rozloží.
  3. Svěřovat se zbytečně moc okolí. To vás má přirozeně zařazené v nějaké škatulce a nebudou vás z ní chtít pustit.
  4. Nervovat se, že nemáte dokonalou strategii a představu a že vlastně moc nevíte, kam to celé vede. Všichni se na to budou ptát a víte co? Na TOMHLE zrovna moc nezáleží.
  5. Čekat. Byznys se bez vaší energie nepohne vůbec nikam...
  6. Pospíchat. Některé věci nemá smysl tlačit horem dolem - stejně to nepůjde, do některých záležitostí člověk musí jednoduše dorůst.
  7. Schovávat se. Nesdílet pokroky, nadšení a začátečnické chyby, protože se stydíte a co kdyby měl někdo řeči? To je fakt škoda. To je na tom to zajímavé.

V životě vás blbě ocejchuje kde kdo a s radostí. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždycky se objeví milion radilů, kteří budou všechno vědět lépe než vy. Co z toho plyne? Vykašlat se na všechny názory, rady a nejistoty, nečekat, až vám okolí schválí, že to můžete dělat, a hodit za hlavu různé strategie i touhu po dokonalosti. Jestli vás baví to, co děláte, tak to bohatě stačí.