Máš konkurenční výhodu, ty drzoune?!

21.09.2022

Tenhle článek jsem chtěla napsat, když jsem kvůli něčemu byla naštvaná. Krásně by mi to šlo. Vyhejtila bych, co mě na tomhle českém nesmyslu  - označovat konkurenceschopnost za nemorálnost - štve, a cítila bych se uspokojeně. Jenže jsem to nestihla a teď mám dobrou náladu, takže si to napíšu hezky piánko.

Leckdy si ještě pořád připadám jak v lavici v první třídě... Nedejbože, aby Amálka vyrušovala nebo Toník zlobil, protože pak by byla celá třída po škole... "Když ne všichni, tak nikdo, a ne aby někdo se svýma výsledkama moc vyčuhoval. To pak není fér vůči ostatním" Achich ouvej.

Namísto toho, aby se zbytek sám vytahal za nedostatky za uši a zastyděl se, se dotyčný označí za málo společensky vyvinutého, nemorálního a co si to dovoluje. Zamindrákovaný kolektivismus, řekla bych.

Konkurenční výhoda nás děsí, hlavně na těch druhých, a nechceme, aby nás tím kdokoliv ohrožoval a zvyšoval tak naše strachy a nepříjemné nejistoty. 

Jenže to nefunguje. Co se stane, když kontrolu nad svým životem takto přenecháme druhým? Vždycky se nějaký ten drzoun objeví a nám pak nezbyde nic jiného, než se ho snažit ušlapat a uhájit si tak to svoje. A to není dobrý.

K čemu je konkurenční výhoda

Takže:

Konkurenční výhoda zajišťuje přežití

O to tady jaksi jde - umět si v životě poradit a nějak se protlouct. Je to hnusný, nemáme to rádi, ale nic jiného nám nezbývá. A to je dobře. Je dobře, že nás něco pořád tlačí najít svůj vlastní recept na úspěch a neusnout na vavřínech. Jsme tu od toho, abychom ze sebe a z života vytřískali to nejlepší.

Konkureční výhoda nám pomáhá vědět, kdo jsme

Konkurenční výhodou by se mohl jednoduše také nazvat talent. To specifické něco, co souvisí přímo s námi, co máme v životě dělat, čím se odlišujeme a čím také můžeme uspět. Neznat to znamená spoustu zmatků a strachu, co já ježišmarjá v tom životě budu dělat a o které silné stránky se mám opřít.

Konkurenční výhoda buduje sebevědomí

Sebevědomí je zajímavá komodita. Nikdo se bez toho neobejde, nikdo se s tím nenarodí a nikde vám neřeknou, kde si to máte sehnat :D Co naplat, je potřeba nebejt posera a jít si za svým i přes neúspěchy, nedostatek znalostí a nedostatek důvěry vašeho okolí. Za mě je sebevědomí schopnost řešit potřeby, které máte, ať jsou jakékoliv. Následovat svou vizi a zkoušet život, dokud to prostě neklapne. Mít odvahu být sám sebou a zbytečně se nepřizpůsobovat. Sebevědomí je vědomí, že moje hodnota je pro mě ta nejvyšší.

Konkurenční výhoda podporuje hezkou budoucnost a životní stabilitu

Díky konkurenční výhodě si můžete posichrovat případné budoucí potíže a úplně se jim také vyhnout. Můžete hezky prokličkovat situacemi, na kterých se ostatní vysekají. Máte se kvůli tomu cítit špatně? Kdeže, ani náhodou. Nemůžete se snižovat na úroveň druhých, aby se oni cítili líp. Skončíte totiž na jejich dně a ještě se vám za to vysmějí.

Díky konkurenční výhodě můžete někomu pomoct

Kdy jindy někomu pomáhat než tehdy, když se nám v životě daří? V opačném případě člověk akorát zvyšuje nerovnováhu - sobě i těm druhým.

Suma sumárum, konkurenční výhoda je prostě výhoda!