7 věcí, na které se vykašlat, když s něčím začínáte

23.08.2022

Tyhle věty jsem zbožňovala: "My máme podnikání v rodině," "Jo, máma s tátou podnikaj...," "Když budu chtít, můžu podnikat." Jasně... Podobný silácký řeči jsem poslouchala často, když jsem se někde o svých snech - dělat něco svého - zmínila. Tehdy mi bylo cca dvacet pět a o podnikání jsem z osobní roviny nevěděla nic.


V naší nejbližší rodině nikdo nepodniká a ani to nevypadá, že by na to byly nějaký automaticky daný buňky. Bavily mě tyhle děti podnikatelů, které se vždycky tvářily, že to vlastně už teď maj v kapse. Že v zaměstnání pouze blahosklonně tráví svůj čas a když budou chtít, hned zítra ty jejich zlatý ruce začnou něco plodit...

Cítila jsem se vedle takových lidí zahanbeně. Záviděla jsem jim přirozenou sebedůvěru, nebo co to bylo, a nevěděla, jak si svoje touhy obhájit.

A tak jsem sepsala sedmero hovadin, které vám jsou v podnikatelských začátcích naprosto k ničemu a které člověk dělá, protože je prostě zbytečně moc ohleduplný...


Co je úplně zbytečný dělat, když s něčím začínáte

  1. Poslouchat lidi, kteří nikdy s ničím nezačali. Vypadá to samozřejmě, co? :D
  2. Ptát se na rady těch, kteří nemají stejnou situaci za sebou. Stejně se nic použitelného nedozvíte a akorát vás jejich "rady" rozloží.
  3. Svěřovat se zbytečně moc okolí. To vás má přirozeně zařazené v nějaké škatulce a nebudou vás z ní chtít pustit, když vy budete dosahovat něčeho nového.
  4. Nervovat se, že nemáte dokonalou strategii a představu a že vlastně moc nevíte, kam to celé vede. Všichni se na to budou ptát a víte co? Je to jedno, hlavně, když pokračujete krok za krokem. Na konec vidět nepotřebujete.
  5. Čekat. Byznys se bez vaší energie totiž nepohne vůbec nikam, takže lepší bude se s tím smířit a prostě zvednout šunky.
  6. Pospíchat. Některé věci naopak nemá smysl tlačit horem dolem - stejně to nepůjde, do některých záležitostí člověk musí jednoduše dorůst.
  7. Schovávat se. Nesdílet pokroky, nadšení a začátečnické chyby se svými potenciálními zákazníky, to je opravdu velká škoda. Stydíte se? Někdo by měl řeči? Hm, asi ti, co se nikdy něco takového neodvážili zkusit...

Víte jak... v životě vás blbě ocejchuje kde kdo. A s radostí. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždycky se objeví milion radilů, kteří budou všechno vědět lépe než vy a kvůli kterým se budete vždycky cítit jako úplné nic... Co z toho plyne? Vykašlat se na všechny názory, rady a nejistoty. Moc nikoho neposlouchat a nenechat se zastavit strachem, studem ani touhou po dokonalosti. Protože jestli vás baví to, co děláte, tak to bohatě stačí.