Návod: kde si udělat návrh vizitky online zdarma

02.11.2022

Znáte ten typ informací a postupů, které jsou tak automatické, že je dělají všichni, dělají je pořád a jsou tak běžnou součástí dne, že o tom nikoho nenapadne ani ceknout? Ten miluju. Já pak totiž kolikrát koukala jak sůva z nudlí potom, co jsem se zuřivě snažila něco vyřešit a na co existoval samozřejmý postup, o kterém jsem nevěděla... Tak víte co? Já nebudu předpokládat, že znáte nejlepší grafický program zdarma na světě, a představím vám ho. Používají ho úplně všichni (překvápko) a krásný grafický návrh na cokoliv si tam zvládne udělat i úplný estetický dřevo.

CANVA.COM - nejlepší grafický program zdarma pro podnikatele i běžné smrtelníky

Já Canvu používám už dlouho a od první chvíle ji zbožňuju. Můžete si tam vymyslet krásnou fotokoláž do domácího alba, vypiplat úderný životopis nebo si udělat návrh na svatební pozvánku. Vymazlíte tam leták i vlastní firemní logo. Vizitky, které vidíte výše a které jsem dělala pro tenhle eshop, jsem měla hotové hned a naživo vypadají opravdu povedeně, takže si tady uděláme takový miniaturní Canva návod.

Jak se přihlásit do Canvy

Když naťukáte do vyhledávače canva.com, vykoukne na vás celkem jednoduchá stránka. Vpravo nahoře máte dvě tlačítka "přihlásit" a "registrovat". Je celkem jedno, na co kliknete, v každém případě na vás vyskočí přihlašovací okno, které vás vyzve, abyste si vybrali jednu z možností přihlašování: přes gmail, facebook nebo jiným emailem. Do programu k návrhům se pak dostanete hned, další informace program nevyžaduje.

Kde si udělat návrh - Canva šablony

Objevíte se na úvodní stránce svého účtu, kde můžete vybírat, co budete navrhovat, a kde také v budoucnu uvidíte i všechny vaše předchozí návrhy, takže k nim budete mít snadný přístup. Všechno se dá kopírovat, přesouvat do složek nebo stahovat. Vlevo nahoře hned vedle loga programu budete mít tři záložky a jedna z nich se bude jmenovat "šablony". Na tu, když najedete myší, tak vám otevře nabídku typů grafických návrhů, ze kterých si vyberete. Jsou tam kategorie Sociální sítě, Osobní, Podnikání, Marketing, Vzdělávání a Trendy.


Tato nabídka nahoře je takový základní a přehledný výcuc toho, z čeho můžete vybírat. Úplně vám to bude stačit. Pokud byste chtěli vidět všechny šablony, rozklikněte "šablony" v menu nalevo.

Výběr designu a jeho úprava

Poté, co kliknete na některý typ šablony (třeba v kategorii Podnikání na vizitky), se dostanete dovnitř grafického těla. Na místo, kde vzniknou všechny vaše budoucí nádhery. Vlevo v černém menu budete mít nepřeberné množství již hotových šablon (konkrétních návrhů, např. vizitek), ze kterých si vyberete tu, která vás nejvíc nadchne. Na tu kliknete, objeví se před vámi na bílém poli a začnete upravovat podle svého.

Úprava šablony v Canvě je snadná

Všechny elementy v návrhu jsou editovatelné. To znamená, že v konkrétním návrhu, na který jste si klikli, pořád můžete měnit barvy, typ písma, vkládat tam svoje texty, fotky, obrázky a další. Prostě - dostanete komplet hotový mustr a ten si můžete předělat podle svého 🙌


Jak si návrh stáhnout

Až budete s návrhem spokojeni, jednoduše kliknete vpravo nahoře na "sdílet" a rozbalí se nabídka, jak dostat dílo do světa. Tam najdete dole šedý řádek "stáhnout", znovu kliknete a jako poslední krok si vyberete formát, ve kterém návrh chcete mít. Může to být jpg, png, pdf a další. Vychytanější druhy formátů jsou pak placené, takže pokud budete ve verzi zdarma, sice je tam uvidíte, ale nebudete je moct používat.

V jaké velikosti/rozlišení se vám návrh stáhne?

Pokud si vyberete již hotový návrh a jen si ho upravíte, jeho velikost v pixelech pak uvidíte v nabídce stahování, tam, kde si vybíráte formát.

Kde zadat vlastní rozměry návrhu v Canvě

Každý návrh v Canvě má svůj již předem daný rozměr, který se dá měnit pouze v placené verzi. Nevěšte ale hlavu, Canva na to myslela a přidala možnost zadat vlastní rozměr bílého plátna. Na úvodní stránce kliknete vpravo nahoře na fialovou ikonu "vlastní velikost" a tam si zvolíte vlastní rozměry bílého plátna. To pak pomocí jednotlivých grafických prvků, které Canva automaticky nabízí (černé menu vlevo v grafickém těle), upravíte naprosto podle svého. Třeba si takhle můžete udělat svoji vlastní vizitku úplně od píky. Třeba 😁


Co je na Canvě nejlepší

Na Canvě je nejlepší to, že si za A - plně vystačíte s neplacenou verzí, a za B - že i placené návrhy, šablony, prvky a formáty v neplacené verzi uvidíte. To znamená, že kdyby vás Canva nadchla natolik, že byste se rozhodli si ji platit, budete vědět, do čeho jdete a co v placené verzi najdete. Má to jen jeden malý háček - při výběru šablon zdarma vybírejte jen ty, které nemají v pravém dolním rohu zlatou korunku... A mimochodem, všechny ty vychytané úvodní fotky k článkům na tomhle blogu jsou upravené právě v Canvě ❤️️😏